| Low battery alert | Yes |
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-100%) | 3-5 Hours |
| Body Type | Electric Bikes |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Height | 1070 mm |
| Kerb Weight | 82 kg |
| Length | 1840 mm |
| Saddle Height | 730 mm |
| Total Weight | 233 kg |
| Width | 690 mm |
| DRLs | Yes |
| Headlight | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Motor Power | 1.27 kW |
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Push Button Start |
| Battery Capacity | 2.4 Kwh |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Type | Brushless DC |
| Transmission | Automatic |
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Claimed Range | 108 km/charge |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Frame | High Rigid Tubular Frame (Steel) |
| Suspension Front | Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Spring Loaded Gas |
| Tubeless Tyre | Tubeless |
| Tyre Size | Front :-3.00-10, Rear :- 3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Portable Home Charger | 2 Hours |
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Additional Features | Speed Control Switch |
| Additional Features Of Variant | Speed Control Switch |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Display | Yes |
| EBS | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Gradeability | 18° |
| Instrument Console | Digital |
| Odometer | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Seat Type | Single |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| USB Charging Port | Yes |