|
95,955.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
103,872.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
124,785.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | 260 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic with Anti Friction Bush |
| Front Tyre Size | 90/90 - 17" 49P |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Twin Shock Absorber |
| Rear Tyre Size | 130/90 - 15" 66P |
| Rear Wheel Size | 15 inch |
| Tyre Type | Tubed |
| Wheel Type | Spoke |
| Chassis Type | Tubular Double Cradle Type |
| Ground Clearance | 169 mm |
| Kerb Weight | 155 kg |
| Overall Height | 1,142 mm |
| Overall Length | 2,177 mm |
| Overall Width | 806 mm |
| Seat Height | 725 mm |
| Wheelbase | 1,490 mm |
| Bore | 67 mm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 220 cc |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Manual |
| Ignition | Digital Twin Spark Ignition |
| Max Power | 19 bhp @ 8,400 rpm |
| Maximum Torque | 17.5 Nm @ 7,000 rpm |
| No. of Gears | 5 |
| Spark Plugs | 2 Per Cylinder |
| Stroke | 62.4 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | 742 Km |
| Fuel Tank Capacity | 14 litres |
| Mileage - ARAI | 40 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 3.4 litres |
| Top Speed | 120 Kmph |
| Antilock Braking System | No |
| Battery | 12V, 9Ah, MF |
| Brake/Tail Light | Halo-effect Tail Lamp |
| Clock | -- |
| Digital Fuel Guage | No |
| Electric System | 12V |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 55/60W |
| Headlight Type | Halogen Bulb Type |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | -- |
| Low Oil Indicator | -- |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | -- |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | Yes |
| Tachometer | -- |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |