|
44,512.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
46,707.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
49,907.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
59,110.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
68,239.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | 130 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Telescopic, 125 mm |
| Front Tyre Size | 80/100-17 |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | SNS, 100mm |
| Rear Tyre Size | 80/100-17 |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Tubular, Semi double cradle |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Kerb Weight | 116 kg |
| Overall Height | 1,072 mm |
| Overall Length | 1,945 mm |
| Overall Width | 752 mm |
| Seat Height | 812 mm |
| Wheelbase | 1,235 mm |
| Bore | 50 mm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | -- |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 115 cc |
| Emission Standard | BS-IV |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Manual |
| Ignition | Digital Twin Spark Ignition |
| Max Power | 8.6 bhp @ 7,000 rpm |
| Maximum Torque | 9.81 Nm @ 5,000 rpm |
| No. of Gears | 4 |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 58.8 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | -- |
| Fuel Tank Capacity | 10.5 litres |
| Mileage - ARAI | -- |
| Reserve Fuel Capacity | -- |
| Top Speed | -- |
| Battery | 12V |
| Brake/Tail Light | 5W/21W |
| Braking System | CBS |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | No |
| Electric System | 12V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 12V 35/35W , HS 1 Blue Tinge bulb |
| Headlight Type | Multi-Reflector Type |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | No |
| Low Oil Indicator | No |
| No. of Tripmeters | -- |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | -- |
| Tripmeter Type | -- |
| Turn Signal | Yes |