|
3,350,000.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Front Brake | -- |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Rear Brake | -- |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Pressure (Rider & Pillion) | -- |
| Tyre Pressure (Rider Only) | -- |
| Tyre Size | -- |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | -- |
| Wheel Type | Alloy |
| Fuel Tank Capacity | 16.5 litres |
| Ground Clearance | -- |
| Kerb Weight | 210 kg |
| Overall Dimensions (LxWxH) | -- |
| Reserve Fuel Capacity | 4 litres |
| Seat Height | 830 mm |
| Seat Length | -- |
| Wheelbase | 1,455 mm |
| Standard Warranty (km) | -- |
| Standard Warranty (Years) | -- |
| Vehicle Warranty | -- |
| Battery | 12 V / 5 Ah |
| Bore x Stroke | -- |
| Clutch | Assist And Slipper Clutch |
| Compression Ratio | 13.1 : 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Cylinders | 4 |
| Displacement | 999 cc |
| Emission Standard | BS6 Phase 2B |
| Engine Type | -- |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Max Power | 206.5 bhp @ 13,750 rpm |
| Max Torque | 113 Nm @ 11,100 rpm |
| Mileage - ARAI | 15.6 kmpl |
| Mileage - Owner Reported | -- |
| Riding Modes | Rain, Road, Dynamic, Race, Race Pro 1-3 |
| Riding Range | 258 km |
| Spark Plugs | -- |
| Top Speed | 280 kmph |
| Transmission | 6 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| 1st Service (Days) | -- |
| 1st Service (km) | -- |
| 2nd Service (Days) | -- |
| 2nd Service (Kms) | -- |
| 3rd Service (Days) | -- |
| 3rd Service (Kms) | -- |
| 4th Service (Days) | -- |
| 4th Service (Kms) | -- |
| 5th Service (Days) | -- |
| 5th Service (Kms) | -- |
| No. of Free Services | -- |
| Chassis Type | Bridge-type frame, cast aluminum, load-bearing engine |
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork, diameter 45 mm |
| Front Suspension Preload Adjuster | Yes |
| Rear Suspension | Aluminum twin-sided swingarm, DDC Dynamic Damping Control |
| Rear Suspension Preload Adjuster | Yes |
| Additional Features | Heated Grips, Engine Brake, Wheelie-Control, Tire Pressure Monitor System |
| Automatic Start Stop | No |
| Average Fuel Consumption | -- |
| Average Speed | -- |
| Boot Light | -- |
| Brake/Tail Light | LED |
| Call/SMS Alerts | No |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Distance to Empty | -- |
| Document Storage | No |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Front Storage Box | No |
| Fuel Gauge | Digital |
| Fuel Lid | -- |
| Gear Indicator | Yes |
| Gear Shift Light | Yes |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | Optional |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Hazard Warning Lights | Yes |
| Headlight | -- |
| Headlight Type | LED |
| Helmet Hooks | -- |
| High Beam Indicator | Yes |
| Instrument Console | -- |
| Instrument Console Type | Digital |
| Keyless Lock/Unlock | -- |
| Kill Switch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | -- |
| Luggage Hooks | -- |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Mobile Phone Connectivity | Optional |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Parking Brake | -- |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Comfort | -- |
| Pillion Seat | Split Seat |
| Quickshifter | Yes |
| Real Time Mileage Indicator | -- |
| Saree Guard | Yes |
| Seat Opening Switch | -- |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Side Stand Engine/Motor Cut-off | Yes |
| Silencer Cover | No |
| Silent Start | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Self Start |
| Tachometer | Digital |
| Touch Screen Display | No |
| Traction Control | Yes |
| Tripmeter | -- |
| Turn Signal | LED |
| Under Seat Storage | No |
| USB Charging Port | Yes |
| Vehicle Location Tracking | -- |
| Voice Assist | No |