| Braking System | Dual Channel ABS |
| Caliper - Front | 4 Piston |
| Caliper - Rear | 2 Piston |
| Front Brake Size | 320 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Marzocchi aluminum fully adjustable, upside-down 45mm |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 36 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Front Tyre Size | 120/70 - ZR17 |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | Yes |
| Rear Brake Size | 245 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Progressive linkage with adjustable spring preload and rebound damping Sachs monoshock |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 42 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 30 psi |
| Rear Tyre Size | 180/55 - ZR17 |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Steel tubular trellis with 34 mm main tubes |
| Ground Clearance | 215 mm |
| Kerb Weight | 200 kg |
| Overall Height | 1,155 mm |
| Overall Length | 2,145 mm |
| Overall Width | 900 mm |
| Seat Height | 870 mm |
| Wheelbase | 1,493 mm |
| Standard Warranty | 2 year |
| Bore | 94 mm |
| Clutch | Wet Multiplate with Assist and Slipper Clutch |
| Compression Ratio | 13.3:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 937 cc |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Fuel Delivery System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 14.5 litres |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Ignition | CDI |
| Max Power | 112.4 bhp @ 9,000 rpm |
| Max Torque | 96 Nm @ 7,250 rpm |
| Mileage - ARAI | 19.6 kmpl |
| Mileage - Owner Reported | -- |
| Reserve Fuel Capacity | 3.5 litres |
| Riding Modes | Sport, Touring and Urban |
| Riding Range | 284 km |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 67.5 mm |
| Top Speed | 316 kmph |
| Transmission | 6 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| 1st Service (Days) | -- |
| 1st Service (Kms) | -- |
| 2nd Service (Days) | -- |
| 2nd Service (Kms) | -- |
| 3rd Service (Days) | -- |
| 3rd Service (Kms) | -- |
| 4th Service (Days) | -- |
| 4th Service (Kms) | -- |
| 5th Service (Days) | -- |
| 5th Service (Kms) | -- |
| No. of Free Services | 0 |
| Additional Features | -- |
| AHO (Automatic Headlight On) | Yes |
| Average Speed Indicator | Yes |
| Battery | 12V-10 Ah |
| Brake/Tail Light | LED |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | Not Available |
| Digital Fuel Gauge | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Front Storage Box | No |
| Front Suspension Preload Adjuster | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Hazard Warning Switch | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Instrument Console | Digital |
| Kill Switch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Rear Suspension Preload Adjuster | Yes |
| Riding Modes Switch | Yes |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | Digital |
| Touch Screen Display | No |
| Traction Control | Yes |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | LED |
| Under Seat Storage | No |
| USB Charging Port | Yes |