|
75,236.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
76,204.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
78,718.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
81,921.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
82,474.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
83,968.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
86,618.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
| Braking System | IBS |
| Caliper - Front | -- |
| Caliper - Rear | -- |
| Front Brake Size | 130 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 22 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 22 psi |
| Front Tyre Size | 90/90 - 12 |
| Front Wheel Size | 12 inch |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 36 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 28 psi |
| Rear Tyre Size | 90/90 - 12 |
| Rear Wheel Size | 12 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Steel |
| Fuel Tank Capacity | 5.2 litres |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Kerb Weight | 108 kg |
| Overall Height | 1,118 mm |
| Overall Length | 1,881 mm |
| Overall Width | 717 mm |
| Reserve Fuel Capacity | 1.3 litres |
| Seat Height | 770 mm |
| Seat Length | -- |
| Wheelbase | 1,300 mm |
| Standard Warranty | 5 year |
| Battery | 12V - 4Ah ETZ5 (MF Battery) |
| Bore | 50 mm |
| Clutch | Automatic |
| Compression Ratio | 10:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 110.9 cc |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | Automatic |
| Max Power | 8.05 bhp @ 7,250 rpm |
| Max Torque | 8.7 Nm @ 5,750 rpm |
| Mileage - ARAI | -- |
| Mileage - Owner Reported | 45 kmpl |
| Riding Modes | No |
| Riding Range | -- |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 56.5 mm |
| Top Speed | 87 kmph |
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | CVT |
| Valves Per Cylinder | 1 |
| 1st Service (Days) | 60 |
| 1st Service (km) | 500-750 km |
| 2nd Service (Days) | 160 |
| 2nd Service (Kms) | 3000-3500 |
| 3rd Service (Days) | 260 |
| 3rd Service (Kms) | 6000-6500 |
| 4th Service (Days) | 360 |
| 4th Service (Kms) | 9000-9500 |
| 5th Service (Days) | 460 |
| 5th Service (Kms) | 12000-12500 |
| No. of Free Services | 5 |
| Chassis Type | Underbone |
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
| Front Suspension Preload Adjuster | No |
| Rear Suspension | Unit Swing with Spring Loaded Hydraulic Damper |
| Rear Suspension Preload Adjuster | Yes |
| Additional Features | XTEC Technology |
| Automatic Start Stop | -- |
| Average Fuel Consumption | No |
| Average Speed | No |
| Boot Light | Yes |
| Brake/Tail Light | Halogen Bulb |
| Brightness Control | -- |
| Call/SMS Alerts | No |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | No |
| Digital Display Type | -- |
| Display Size | -- |
| Distance to Empty | No |
| Document Storage | No |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Dual Lights | -- |
| Engine Temperature Indicator | No |
| External Fuel Fill | No |
| Front Storage Box | Optional |
| Fuel Gauge | Digital |
| Fuel Lid Opening Mechanism | Front Keyhole |
| Gear Indicator | No |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Hazard Warning Lights | No |
| Headlight Type | LED |
| Helmet Hooks | 2 |
| High Beam Indicator | Yes |
| Instrument Console | Semi-Digital |
| Keyless Lock/Unlock | -- |
| Kill Switch | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Luggage Hooks | Below Seat |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Mobile Phone Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 1 |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Parking Brake | -- |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Projector Headlamp | -- |
| Quickshifter | No |
| Real Time Mileage Indicator | Yes |
| Remote Fuel Lid Opening | No |
| Saree Guard | -- |
| Seat Opening Switch | -- |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Shift Light | No |
| Side Stand Engine/Motor Cut-off | -- |
| Silencer Cover | Yes |
| Silent Start | -- |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Kick and Self Start |
| Tachometer | No |
| Touch Screen Display | No |
| Traction Control | No |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | LED |
| Under Seat Storage | Yes |
| USB Charging Port | -- |
| Vehicle Location Tracking | -- |
| Voice Assist | No |