|
139,060.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
141,046.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
152,100.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
153,030.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
155,796.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
| Braking System | Single Channel ABS |
| Calliper Type | Dual Piston |
| Front Brake Size | 276 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic Front Forks (dia 37) with anti friction bush |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Size | 90/91 - 21 |
| Front Wheel Size | 21 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 220 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Rectangular swingram with mono shock |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 36 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Rear Tyre Size | 120/80 - 18 |
| Rear Wheel Size | 18 inch |
| Tyre Type | Tubed |
| Wheel Type | Spoke |
| Chassis Type | Diamond Type |
| Ground Clearance | 220 mm |
| Kerb Weight | 158 kg |
| Overall Height | 1,258 mm |
| Overall Length | 2,222 mm |
| Overall Width | 850 mm |
| Seat Height | 825 mm |
| Wheelbase | 1,410 mm |
| Standard Warranty | 5 Year |
| Bore | 66.5 mm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 10:01 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 199.6 cc |
| Emission Standard | BS6 |
| Fuel Delivery System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 13 litres |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Ignition | CDI |
| Max Power | 18.8 bhp @ 8,500 rpm |
| Max Torque | 17.35 Nm @ 6,500 rpm |
| Mileage - ARAI | 32.5 kmpl |
| Mileage - Owner Reported | 40 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 2.6 litres |
| Riding Range | 423 Km |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 57.5 mm |
| Top Speed | 115 Kmph |
| Transmission | 5 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Additional features | Gear indicator, Eco Mode |
| AHO (Automatic Headlight On) | Yes |
| Battery | 12V - 6 Ah, ETZ-7 *MF Battery |
| Brake/Tail Light | LED |
| Clock | Yes |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| DRLs (Daytime running lights) | Yes |
| Front storage box | No |
| Fuel Guage | Yes |
| GPS & Navigation | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Mobile App Connectivity | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Halogen Bulb |
| Under seat storage | No |
| USB charging port | Yes |