|
135,386.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
137,692.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
140,000.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
143,451.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
147,134.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
| Braking System | Single Channel ABS |
| Calliper Type | Single Piston |
| Front Brake Size | 276 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Upside down Fork (USD) |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Size | 110/70-17 M/C 54S (Tubeless) |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | Yes |
| Rear Brake Size | 220 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Rear Tyre Size | 140/70- 17 M/C 66S (Tubeless) |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Diamond Type |
| Ground Clearance | 167 mm |
| Kerb Weight | 142 kg |
| Overall Height | 1,064 mm |
| Overall Length | 2,047 mm |
| Overall Width | 783 mm |
| Seat Height | -- |
| Wheelbase | 1,355 mm |
| Standard Warranty (Kilometers) | 42000 Kilometers |
| Standard Warranty (Year) | 3 Year |
| Bore | 61 mm |
| Clutch | Multiplate Wet Clutch |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 184.4 cc |
| Emission Standard | BS-VI |
| Fuel Delivery System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 12 litres |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Ignition | Digital CDI |
| Max Power | 17.03 bhp @ 8,500 rpm |
| Max Torque | 16.1 Nm @ 6,000 rpm |
| Mileage - ARAI | -- |
| Mileage - Owner Reported | 45 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | -- |
| Riding Range | -- |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 63.09 mm |
| Top Speed | -- |
| Transmission | 5 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Additional features | Hazard Switch, Gear Position Indicator, Service Due Indicator |
| AHO (Automatic Headlight On) | Yes |
| Battery | 12V, 5.0 Ah |
| Brake/Tail Light | LED Taillamp |
| Clock | Yes |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| DRLs (Daytime running lights) | Yes |
| Electric System | 12V |
| Front storage box | No |
| Fuel Guage | Yes |
| GPS & Navigation | No |
| Headlight Type | LED Headlamp |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |
| Under seat storage | No |
| USB charging port | No |