|
305,736.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
310,028.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
314,319.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
319,682.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
337,036.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
| Braking System | Switchable ABS |
| Front Brake | -- |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Wheel Size | 21 inch |
| Rear Brake | -- |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Pressure (Rider & Pillion) | -- |
| Tyre Pressure (Rider Only) | -- |
| Tyre Size | -- |
| Tyre Type | Tubed |
| Wheel Size | -- |
| Wheel Type | Spoke |
| Fuel Tank Capacity | 17 litres |
| Ground Clearance | 230 mm |
| Kerb Weight | 196 kg |
| Overall Dimensions (LxWxH) | -- |
| Reserve Fuel Capacity | 3.4 litres |
| Seat Height | 825 mm |
| Seat Length | -- |
| Wheelbase | 1,510 mm |
| Standard Warranty (km) | 30,000 km |
| Standard Warranty (Years) | 3 year |
| Vehicle Warranty | -- |
| Battery | 12V, 8Ah |
| Bore x Stroke | -- |
| Clutch | Assist And Slipper Clutch |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 451.65 cc |
| Emission Standard | BS6 Phase 2B |
| Engine Type | -- |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Max Power | 39.47 bhp @ 8,000 rpm |
| Max Torque | 40 Nm @ 5,500 rpm |
| Mileage - ARAI | 29 kmpl |
| Mileage - Owner Reported | 30 kmpl |
| Riding Modes | Yes |
| Riding Range | 493 km |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Top Speed | 165 kmph |
| Transmission | 6 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| 1st Service (Days) | 45 |
| 1st Service (km) | 500 km |
| 2nd Service (Days) | 180 |
| 2nd Service (Kms) | 5000 |
| 3rd Service (Days) | 365 |
| 3rd Service (Kms) | 10000 |
| 4th Service (Days) | 545 |
| 4th Service (Kms) | 15000 |
| 5th Service (Days) | -- |
| 5th Service (Kms) | -- |
| No. of Free Services | 4 |
| Chassis Type | Steel, Twin Spar Tubular Frame |
| Front Suspension | Upside Down Fork, 43mm |
| Front Suspension Preload Adjuster | No |
| Rear Suspension | Linkage Type Monoshock |
| Rear Suspension Preload Adjuster | Yes |
| Additional Features | Ride by Wire |
| Automatic Start Stop | No |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Boot Light | -- |
| Brake/Tail Light | LED |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | No |
| Distance to Empty | Yes |
| Document Storage | -- |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Front Storage Box | No |
| Fuel Gauge | Digital |
| Fuel Lid | -- |
| Gear Indicator | Yes |
| Gear Shift Light | Yes |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | Map Navigation |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Hazard Warning Lights | Yes |
| Headlight | -- |
| Headlight Type | LED |
| Helmet Hooks | -- |
| High Beam Indicator | Yes |
| Instrument Console | -- |
| Instrument Console Type | Digital |
| Keyless Lock/Unlock | No |
| Kill Switch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Luggage Hooks | -- |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Mobile Phone Connectivity | Bluetooth |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Parking Brake | -- |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Comfort | -- |
| Pillion Seat | Split Seat |
| Quickshifter | No |
| Real Time Mileage Indicator | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Seat Opening Switch | -- |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Side Stand Engine/Motor Cut-off | Yes |
| Silencer Cover | Yes |
| Silent Start | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Self Start |
| Tachometer | Digital |
| Touch Screen Display | No |
| Traction Control | No |
| Tripmeter | -- |
| Turn Signal | LED |
| Under Seat Storage | No |
| USB Charging Port | Yes |
| Vehicle Location Tracking | Last Park Location |
| Voice Assist | No |