|
1,189,000.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
|
|
1,235,000.00
ಎಕ್ಸ್ಶೋರೂಂ ಬೆಲೆ
|
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 2 Piston |
| Front Brake Size | 310 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Ø41mm cartridge forks |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 32 psi |
| Front Tyre Size | 100/90 - 18 |
| Front Wheel Size | 18 inch |
| Rear Brake Size | 255 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Twin RSU’s, with pre-load adjustment |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 36 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 36 psi |
| Rear Tyre Size | 150/70 - R17 |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Spoke |
| Chassis Type | Tubular steel, with twin cradles |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Kerb Weight | 236 kg |
| Overall Height | 1,100 mm |
| Overall Length | 2,120 mm |
| Overall Width | 780 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1,450 mm |
| Standard Warranty | 2 year |
| Bore | 97.6 mm |
| Clutch | Wet Multiplate with Torque Assist Clutch |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 1,200 cc |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Fuel Tank Capacity | 14.5 litres |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Max Power | 78.9 bhp @ 6,550 rpm |
| Max Torque | 105 Nm @ 3,500 rpm |
| Mileage - ARAI | 21 kmpl |
| Mileage - Owner Reported | -- |
| Reserve Fuel Capacity | 2 litres |
| Riding Modes | Rain and Road |
| Riding Range | 305 km |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 80 mm |
| Top Speed | 190 kmph |
| Transmission | 6 Speed Manual |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| 1st Service (Days) | -- |
| 1st Service (Kms) | -- |
| 2nd Service (Days) | -- |
| 2nd Service (Kms) | -- |
| 3rd Service (Days) | -- |
| 3rd Service (Kms) | -- |
| 4th Service (Days) | -- |
| 4th Service (Kms) | -- |
| 5th Service (Days) | -- |
| 5th Service (Kms) | -- |
| No. of Free Services | 0 |
| Additional Features | -- |
| AHO (Automatic Headlight On) | No |
| Average Speed | No |
| Battery | Maintenance Free |
| Brake/Tail Light | LED |
| Call/SMS Alerts | No |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Front Storage Box | No |
| Front Suspension Preload Adjuster | No |
| Fuel Gauge | Digital |
| Gear Indicator | Yes |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Hazard Warning Lights | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Instrument Console | Semi-Digital |
| Kill Switch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Mobile Phone Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Rear Suspension Preload Adjuster | Yes |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Tachometer | Analogue |
| Touch Screen Display | No |
| Traction Control | Yes |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | LED |
| USB Charging Port | Yes |