

Click it and Unblock the Notifications
| ವೀಲ್ಬೆಸ್ | 3128 |
| 5320 mm * 1945 mm * 1488 mm |
| ಬಾಗಿಲುಗಳು | 4 |
| ಪ್ರಯಾಣಿಕರ ಸಾಮರ್ಥ್ಯ | 4 Seats and 2 Rows |
| ಬೂಟ್ಸ್ಪೆಸ್ | 505 L |
| ಇಂಧನ ಟ್ಯಾಂಕ್ ಸಾಮರ್ಥ್ಯ | 72 |
| ಎಂಜಿನ್ ವಿಧ | 3.0L Twin-Turbocharged FSI V6 MHEV |
| ಡ್ರೈವ್ ಟ್ರೈನ್ | AWD |
| ಇಂಧನ ವಿಧ | Mild Hybrid(Electric + Petrol) |
| ಮ್ಯಾಕ್ಸ್ ಪವರ್ (ಬಿಎಚ್ಪಿ@ಆರ್ಪಿಎಂ) | 344 bhp @ 5000-6400 rpm |
| ಮ್ಯಾಕ್ಸ್ ಟಾರ್ಕ್ (ಎನ್ಎಂ@ಆರ್ಪಿಎಂ) | 500 Nm @ 1370-4500 rpm |
| ಎಂಜಿನ್ | 2995 cc, 6 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ಟ್ರಾನ್ಸ್ಮಿಷನ್ | Automatic - 8 Gears, Manual Override & Paddle Shift, Sport Mode |
| ಎಮಿಷನ್ ಸ್ಟ್ಯಾಂಡರ್ಡ್ | BS6 Phase 2 |
| ಬ್ಯಾಟರಿ | 48 V |
| Top Speed | 250 |
| No | |
| 0-100 km/h in 5.7 seconds (claimed) | |
| No | |
| Yes | |
| Yes | |
| Twin Turbo (Variable Geometry) |
| ಕನಿಷ್ಠ ಟರ್ನಿಂಗ್ ರೆಡಿಯಸ್ | 6.45 |
| ಚಕ್ರಗಳು | Alloy Wheels |
| ಮುಂಭಾಗದ ಟೈರ್ | 255 / 45 R19 |
| ಹಿಂಬದಿಯ ಟೈರ್ | 255 / 45 R19 |
| ಫ್ರಂಟ್ ಸಸ್ಷೆಂಷನ್ | Predictive Active Air Suspension |
| ರಿಯರ್ ಸಸ್ಷೆಂಷನ್ | Predictive Active Air Suspension |
| Power assisted (Electric) steering | |
| Radial - Tubeless Tyres | |
| Space Saver | |
| No |
| ಏರ್ಬ್ಯಾಗ್ | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| ಚೈಲ್ಡ್ ಸೀಟ್ ಆ್ಯಂಕರ್ ಪಾಯಿಂಟ್ | Yes |
| ಸೀಟ್ ಬೆಲ್ಟ್ ವಾರ್ನಿಂಗ್ | Yes |
| ಎನ್ಸಿಎಪಿ ರೇಟಿಂಗ್ಸ್ | Not Tested |
| ಓವರ್ಸ್ಪೀಡ್ ವಾರ್ನಿಂಗ್ | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| ಎಮರ್ಜೆನ್ಸಿ ಬ್ರೇಕ್ ಲೈಟ್ ಫ್ಲ್ಯಾಸಿಂಗ್ | Yes |
| ಲೈನ್ ಡಿಪಾರ್ಚರ್ ವಾರ್ನಿಂಗ್ | Yes |
| ಹೈ-ಬೀಮ್ ಅಸಿಸ್ಟ್ | Yes |
| ಬ್ಲೈಂಡ್ ಸ್ಪಾಟ್ ಡಿಟೆಕ್ಷನ್ | No |
| No | |
| Yes | |
| Yes |
| ಆ್ಯಂಟಿ-ಲಾಕ್ ಬ್ರೇಕಿಂಗ್ ಸಿಸ್ಟಂ | Yes |
| ಎಲೆಕ್ಟ್ರಾನಿಕ್ ಬ್ರೇಕ್-ಫೋರ್ಸ್ ಡಿಸ್ಟ್ರಿಬ್ಯೂಷನ್ (ಇಬಿಡಿ) | Yes |
| ಬ್ರೇಕ್ ಅಸಿಸ್ಟ್ (ಬಿಎ) | Yes |
| ಎಲೆಕ್ಟ್ರಾನಿಕ್ ಸ್ಟಾಬಿಲಿಟಿ ಪ್ರೋಗಾಂ(ಇಎಸ್ಪಿ) | Yes |
| ಫೋರ್-ವೀಲ್ಹ್-ಡ್ರೈವ್ | Torque-On-Demand |
| ಹಿಲ್ ಹೋಲ್ಡ್ ಕಂಟ್ರೋಲ್ | Yes |
| ಟ್ರಾಕ್ಷನ್ ಕಂಟ್ರೋಲ್ ಸಿಸ್ಟಂ (ಟಿಸಿ/ಟಿಸಿಎಸ್) | Yes |
| ರೈಡ್ ಹೈಟ್ ಅಡ್ಜಸ್ಟ್ | Yes |
| ಡಿಫೆರ್ಷಿಯಲ್ ಲಾಕ್ | Electronic |
| Disc (Front & Rear) |
| ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಲಾಕಿಂಗ್ | Keyless |
| ಸ್ಪೀಡ್ ಸೆನ್ಸಾರ್ ಡೋರ್ ಲಾಕ್ | Yes |
| ಚೈಲ್ಡ್ ಸೇಫ್ಟಿ ಲಾಕ್ | Yes |
| Yes |
| ಏರ್ ಕಂಡೀಷನರ್ | Automatic Climate Control: Four Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Dual Zones with Fan speed control with Vents Behind Front Armrest and on Pillars) |
| ಸ್ಟೀರಿಂಗ್ ಅಡ್ಜಸ್ಟ್ಮೆಂಟ್ | Electric Tilt & Telescopic |
| ಕೀ ಲೆಸ್ ಸ್ಟಾರ್ಟ್/ಬಟನ್ ಸ್ಟಾರ್ಟ್ | Yes |
| ಕ್ರೂಸ್ ಕಂಟ್ರೋಲ್ | Yes |
| ಪಾರ್ಕಿಂಗ್ ಸೆನ್ಸಾರ್ | Front & Rear |
| ಪಾರ್ಕಿಂಗ್ ಅಸಿಸ್ಟ್ | 360 Degree Camera |
| ವ್ಯಾನಿಟಿ ಮಿರರ್ಸ್ ಆನ್ ಸನ್ ವಿಸಾರ್ಸ್ | Driver & Co-Driver |
| ಹೀಟರ್ | Yes |
| Front Only | |
| Auto Hold | |
| Yes | |
| 2 x 12V Power Outlets |
| ಕಪ್ ಹೋಲ್ಡರ್ಸ್ | Cupholders in Front & Second Row |
| ಡ್ರೈವರ್ ಆರ್ಮ್ರೆಸ್ಟ್ ಸ್ಟೋರೇಜ್ | Yes |
| ಸೀಟ್ ಅಪ್ಹೊಲಿಸ್ಟೇರಿ | Leather |
| ಡ್ರೈವರ್ ಸೀಟ್ ಅಡ್ಜಸ್ಟ್ಮೆಂಟ್ | 16 way electrically adjustable with 2 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down, shoulder support: forward / back) + 2 way manually adjustable (headrest: forward / back) |
| ಫ್ರಂಟ್ ಪ್ಯಾಸೆಂಜರ್ ಸೀಟ್ ಅಡ್ಜಸ್ಟ್ಮೆಂಟ್ | 16 way electrically adjustable with 2 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down, shoulder support: forward / back) + 2 way manually adjustable (headrest: forward / back) |
| ಡ್ರೈವರ್ ಆರ್ಮ್ ರೆಸ್ಟ್ | Yes |
| ವೆಂಟಿಲೆಟೆಡ್ ಸೀಟ್ | All |
| ವೆಂಟಿಲೆಟೆಡ್ ಸೀಟ್ ಟೈಪ್ | Heated and cooled |
| ರಿಯರ್ ಆರ್ಮ್ರೆಸ್ಟ್ | Yes |
| ಫ್ರಂಟ್ ಸೀಟ್ಬ್ಯಾಕ್ ಪ್ಯಾಕೇಟ್ | Yes |
| Yes | |
| Bench | |
| Front & Rear | |
| 10 way electrically adjustable with 2 memory presets (backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down) + 2 way manually adjustable (headrest: forward / back) | |
| Dual Tone (Black, Merino Gray / Meteorite Gray, Merlot Red / Black, Metropolis Gray / Granite Gray, Mother-of-Pearl / Sapwood Brown, Nutmeg Brown / Black, Nutmeg Brown / Tourmaline Blue, Saiga Beige / Black, Sard Brown / Black) | |
| Leather Wrapped Gear Knob & Wrapped Steering Wheel |
| ಪವರ್ ವೀಂಡೋಗಳು | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| ರಿಯರ್ ಡಿಫಾಗರ್ | Yes |
| ರೈನ್ ಸೆನ್ಸಿಂಗ್ ವೈಪರ್ಗಳು | Yes |
| ಡೋರ್ ಪ್ಯಾಕೇಟ್ಸ್ | Front & Rear |
| Metallic | |
| Electrically Adjustable & Retractable | |
| Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs | |
| Chrome | |
| Soft-Close Doors, Chrome Door Handles Finish | |
| Electric Opening and Closing | |
| Both Sides |
| ಬಾಡಿ ಕಲರ್ಡ್ಡ್ ಬಂಪರ್ಸ್ | Yes |
| Chrome Finish | |
| Roof-Mounted Antenna | |
| Yes | |
| Panoramic Sunroof |
| ಕನೆಕ್ಟಿಂಗ್ ಹೆಡ್ಲೈಟ್ಸ್ | Intelligent |
| ಫಾಲೋ ಮಿ ಹೋಂ ಹೆಡ್ಲ್ಯಾಂಪ್ಸ್ | Yes |
| ಹೆಡ್ಲೈಟ್ ಹೈಟ್ ಅಡ್ಜೆಸ್ಟರ್ | Yes |
| ಫಾಗ್ ಲೈಟ್ಸ್ | LED - Front & LED - Rear |
| ಹೆಡ್ಲೈಟ್ಸ್ | LED |
| ಆ್ಯಂಬಿಯೆಂಟ್ ಇಂಟಿರಿಯರ್ ಲೈಟಿಂಗ್ | Multi-colour |
| Yes | |
| LED | |
| Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, | |
| LED |
| ಟ್ರಿಪ್ ಮೀಟರ್ | 2 Trips Electronic |
| ಸರಾಸರಿ ವೇಗ | Yes |
| ಸಮಯ | Digital |
| ಡೋರ್ ಅಜರ್ ವಾರ್ನಿಂಗ್ | Yes |
| ಗೇರ್ ಇಂಡಿಕೇಟರ್ | Yes |
| ಹೆಡ್ಸ್ ಅಪ್ ಡಿಸ್ಪ್ಲೇ (ಹೆಚ್ಯುಡಿ) | Yes |
| ಟ್ಯಾಕೋಮೀಟರ್ | Digital |
| Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning | |
| Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness | |
| Dynamic |
| ಇಂಟ್ರಾಗ್ರೆಟೆಡ್ (ಡ್ಯಾಶ್ ನಲ್ಲಿ) ಮ್ಯೂಸಿಕ್ ಸಿಸ್ಟಂ | Yes |
| ಸ್ಮಾರ್ಟ್ ಕನೆಕ್ಟಿವಿಟಿ | Android Auto (Wireless) & Apple CarPlay (Wireless) |
| ಜಿಪಿಎಸ್ ನ್ಯಾವಿಗೇಷನ್ ಸಿಸ್ಟಂ | Yes |
| ಬ್ಲೂಟೂಥ್ ಹೊಂದಾಣಿಕೆ | Phone Calls & Audio Streaming |
| ಎಎಂ/ಎಫ್ಎಂ ರೇಡಿಯೋ | Yes |
| ವಾಯ್ಸ್ ಕಮಾಂಡ್ | Yes |
| ವೈರ್ಲೆಸ್ ಚಾರ್ಜರ್ | Yes |
| Yes | |
| Yes | |
| Touch-screen Display | |
| 23 Speakers | |
| AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), DVD Playback |
| 2 Years / Unlimited Kms |
| No | |
| No | |
| No |
| No |


Click it and Unblock the Notifications