

Click it and Unblock the Notifications
| ವೀಲ್ಬೆಸ್ | 3022 |
| ಗ್ರೌಂಡ್ ಕ್ಲಿಯರೆನ್ಸ್ | 228 mm (unladen) |
| ಕರ್ಬ್ ವೇಟ್ | 2340 |
| 3200 | |
| 5018 mm * 2105 mm * 1967 mm | |
| First row: 993 mm, Second row: 992 mm & Third row: 993 mm |
| ಬಾಗಿಲುಗಳು | 5 |
| ಪ್ರಯಾಣಿಕರ ಸಾಮರ್ಥ್ಯ | 5 Seats and 2 Rows |
| ಬೂಟ್ಸ್ಪೆಸ್ | 397 L (measured up to the roof) – 1563 L (rear seats folded) |
| ಎಂಜಿನ್ ವಿಧ | 3.0L Twin-Turbocharged I6 MHEV |
| ಡ್ರೈವ್ ಟ್ರೈನ್ | AWD |
| ಇಂಧನ ವಿಧ | Diesel |
| ಮ್ಯಾಕ್ಸ್ ಪವರ್ (ಬಿಎಚ್ಪಿ@ಆರ್ಪಿಎಂ) | 345 bhp @ 4000 rpm |
| ಮ್ಯಾಕ್ಸ್ ಟಾರ್ಕ್ (ಎನ್ಎಂ@ಆರ್ಪಿಎಂ) | 700 Nm @ 1500-3000 rpm |
| ಎಂಜಿನ್ | 2997 cc, 6 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ಟ್ರಾನ್ಸ್ಮಿಷನ್ | Automatic (TC) - 8 Gears, Manual Override, Sport Mode |
| ಎಮಿಷನ್ ಸ್ಟ್ಯಾಂಡರ್ಡ್ | BS6 Phase 2 |
| Top Speed | 191 |
| 0-100 km/h in 6.4 seconds (claimed) | |
| Yes | |
| Twin Turbo |
| ಕನಿಷ್ಠ ಟರ್ನಿಂಗ್ ರೆಡಿಯಸ್ | 6.42 |
| ಚಕ್ರಗಳು | Alloy Wheels |
| ಮುಂಭಾಗದ ಟೈರ್ | 255 / 60 R20 |
| ಹಿಂಬದಿಯ ಟೈರ್ | 255 / 60 R20 |
| ಫ್ರಂಟ್ ಸಸ್ಷೆಂಷನ್ | Double Wishbone with Coil Springs and Electronic Air Suspension |
| ರಿಯರ್ ಸಸ್ಷೆಂಷನ್ | Multi-link with Coil Springs and Electronic Air Suspension |
| Power-assisted (Electric) steering with 2 spokes | |
| All-terrain Radial - Tubeless Tyres | |
| Unibody/Monocoque Frame | |
| Alloy, Tailgate Mounted | |
| Yes | |
| Yes | |
| Ride Height Adjustment & Air Suspension |
| ಸೀಟ್ ಬೆಲ್ಟ್ ವಾರ್ನಿಂಗ್ | Yes |
| ಓವರ್ಸ್ಪೀಡ್ ವಾರ್ನಿಂಗ್ | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| ಆ್ಯಂಟಿ-ಲಾಕ್ ಬ್ರೇಕಿಂಗ್ ಸಿಸ್ಟಂ | Yes |


Click it and Unblock the Notifications