

Click it and Unblock the Notifications
| ವೀಲ್ಬೆಸ್ | 2961 |
| ಕರ್ಬ್ ವೇಟ್ | 1810 |
| 4949 mm * 1880 mm * 1468 mm |
| ಬಾಗಿಲುಗಳು | 4 |
| ಪ್ರಯಾಣಿಕರ ಸಾಮರ್ಥ್ಯ | 5 Seats and 2 Rows |
| ಬೂಟ್ಸ್ಪೆಸ್ | 540 L |
| ಇಂಧನ ಟ್ಯಾಂಕ್ ಸಾಮರ್ಥ್ಯ | 66 |
| ಎಂಜಿನ್ ವಿಧ | M254 2.0L Petrol |
| ಡ್ರೈವ್ ಟ್ರೈನ್ | RWD |
| ಇಂಧನ ವಿಧ | Petrol |
| ಮ್ಯಾಕ್ಸ್ ಪವರ್ (ಬಿಎಚ್ಪಿ@ಆರ್ಪಿಎಂ) | 201 bhp @ 5800-4000 rpm |
| ಮ್ಯಾಕ್ಸ್ ಟಾರ್ಕ್ (ಎನ್ಎಂ@ಆರ್ಪಿಎಂ) | 320 Nm @ 1600 rpm |
| ಎಂಜಿನ್ | 1999 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ಗರಿಷ್ಠ ಮೋಟಾರ್ ಪರ್ಫಾಮೆನ್ಸ್ | 23 bhp, 205 Nm |
| ಟ್ರಾನ್ಸ್ಮಿಷನ್ | Automatic (TC) - 9 Gears, Paddle Shift, Sport Mode |
| ಎಮಿಷನ್ ಸ್ಟ್ಯಾಂಡರ್ಡ್ | BS6 Phase 2 |
| ಬ್ಯಾಟರಿ | Lithium Ion, 48 V |
| Top Speed | 240 |
| No | |
| 0-100 km/h in 7.5 seconds (claimed) | |
| No | |
| Yes | |
| Yes | |
| Turbocharged |
| ಕನಿಷ್ಠ ಟರ್ನಿಂಗ್ ರೆಡಿಯಸ್ | 5.7 |
| ಚಕ್ರಗಳು | Alloy Wheels |
| ಮುಂಭಾಗದ ಟೈರ್ | 225 / 55 R18 |
| ಹಿಂಬದಿಯ ಟೈರ್ | 225 / 55 R18 |
| Power assisted (Electric) steering | |
| Radial - Tubeless Tyres | |
| Space Saver |
| ಏರ್ಬ್ಯಾಗ್ | 8 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Knee, Driver Side, Front Passenger Side, Front Centre) |
| ಚೈಲ್ಡ್ ಸೀಟ್ ಆ್ಯಂಕರ್ ಪಾಯಿಂಟ್ | Yes |
| ಸೀಟ್ ಬೆಲ್ಟ್ ವಾರ್ನಿಂಗ್ | Yes |
| ಎನ್ಸಿಎಪಿ ರೇಟಿಂಗ್ಸ್ | Not Tested |
| ಓವರ್ಸ್ಪೀಡ್ ವಾರ್ನಿಂಗ್ | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| ಎಮರ್ಜೆನ್ಸಿ ಬ್ರೇಕ್ ಲೈಟ್ ಫ್ಲ್ಯಾಸಿಂಗ್ | Yes |
| ಹೈ-ಬೀಮ್ ಅಸಿಸ್ಟ್ | Yes |
| ಬ್ಲೈಂಡ್ ಸ್ಪಾಟ್ ಡಿಟೆಕ್ಷನ್ | Yes |
| Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt | |
| Rear Cross-traffic Assist | |
| Yes | |
| Yes | |
| Yes |
| ಆ್ಯಂಟಿ-ಲಾಕ್ ಬ್ರೇಕಿಂಗ್ ಸಿಸ್ಟಂ | Yes |
| ಎಲೆಕ್ಟ್ರಾನಿಕ್ ಬ್ರೇಕ್-ಫೋರ್ಸ್ ಡಿಸ್ಟ್ರಿಬ್ಯೂಷನ್ (ಇಬಿಡಿ) | Yes |
| ಬ್ರೇಕ್ ಅಸಿಸ್ಟ್ (ಬಿಎ) | Yes |
| ಎಲೆಕ್ಟ್ರಾನಿಕ್ ಸ್ಟಾಬಿಲಿಟಿ ಪ್ರೋಗಾಂ(ಇಎಸ್ಪಿ) | Yes |
| ಫೋರ್-ವೀಲ್ಹ್-ಡ್ರೈವ್ | No |
| ಟ್ರಾಕ್ಷನ್ ಕಂಟ್ರೋಲ್ ಸಿಸ್ಟಂ (ಟಿಸಿ/ಟಿಸಿಎಸ್) | Yes |
| ರೈಡ್ ಹೈಟ್ ಅಡ್ಜಸ್ಟ್ | Yes |
| ಹಿಲ್ ಡಿಸೆಂಟ್ ಕಂಟ್ರೋಲ್ | No |
| ಡಿಫೆರ್ಷಿಯಲ್ ಲಾಕ್ | No |
| Ventilated Disc (Front & Rear) | |
| No |
| ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಲಾಕಿಂಗ್ | Keyless |
| ಸ್ಪೀಡ್ ಸೆನ್ಸಾರ್ ಡೋರ್ ಲಾಕ್ | Yes |
| ಚೈಲ್ಡ್ ಸೇಫ್ಟಿ ಲಾಕ್ | Yes |
| Yes |
| ಏರ್ ಕಂಡೀಷನರ್ | Automatic Climate Control: Four Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Dual Zones with Fan speed control with Vents Behind Front Armrest) |
| ಸ್ಟೀರಿಂಗ್ ಅಡ್ಜಸ್ಟ್ಮೆಂಟ್ | Electric Tilt & Telescopic |
| ಕೀ ಲೆಸ್ ಸ್ಟಾರ್ಟ್/ಬಟನ್ ಸ್ಟಾರ್ಟ್ | Yes |
| ಕ್ರೂಸ್ ಕಂಟ್ರೋಲ್ | Yes |
| ಪಾರ್ಕಿಂಗ್ ಸೆನ್ಸಾರ್ | Front & Rear |
| ಪಾರ್ಕಿಂಗ್ ಅಸಿಸ್ಟ್ | Automatic Parking |
| ವ್ಯಾನಿಟಿ ಮಿರರ್ಸ್ ಆನ್ ಸನ್ ವಿಸಾರ್ಸ್ | Driver & Co-Driver |
| ಹೀಟರ್ | Yes |
| No | |
| Yes | |
| Yes | |
| 12V Power Outlet |
| ಕಪ್ ಹೋಲ್ಡರ್ಸ್ | Cupholders in Front & Second Row |
| ಡ್ರೈವರ್ ಆರ್ಮ್ರೆಸ್ಟ್ ಸ್ಟೋರೇಜ್ | Yes |
| ಸನ್ಗ್ಲಾಸ್ ಹೋಲ್ಡರ್ | Yes |
| No |
| ಸೀಟ್ ಅಪ್ಹೊಲಿಸ್ಟೇರಿ | Leather |
| ಡ್ರೈವರ್ ಸೀಟ್ ಅಡ್ಜಸ್ಟ್ಮೆಂಟ್ | 16 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down, extended thigh support: forward / back) |
| ಫ್ರಂಟ್ ಪ್ಯಾಸೆಂಜರ್ ಸೀಟ್ ಅಡ್ಜಸ್ಟ್ಮೆಂಟ್ | 16 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down, extended thigh support: forward / back) |
| ಡ್ರೈವರ್ ಆರ್ಮ್ ರೆಸ್ಟ್ | Yes |
| ರಿಯರ್ ಆರ್ಮ್ರೆಸ್ಟ್ | Cup Holder |
| ಫೋರ್ಡಿಂಗ್ ರಿಯರ್ ಸೀಟ್ | No |
| ಸ್ಪ್ಲೀಟ್ ರಿಯರ್ ಸೀಟ್ | No |
| ಫ್ರಂಟ್ ಸೀಟ್ಬ್ಯಾಕ್ ಪ್ಯಾಕೇಟ್ | Yes |
| Bench | |
| Front & Rear | |
| 6 way electrically adjustable (backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat base angle: up / down) | |
| Dual Tone (Cinnamon Brown / Black/Anthracite / Beige) | |
| Wrapped Steering Wheel |
| ಪವರ್ ವೀಂಡೋಗಳು | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| ರಿಯರ್ ವೈಫರ್ | No |
| ಡೋರ್ ಪ್ಯಾಕೇಟ್ಸ್ | Front & Rear |
| Illuminated | |
| Auto Folding | |
| Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs | |
| Chrome | |
| Soft-Close Doors, Body Coloured Door Handles | |
| Hands-Free | |
| Both Sides |
| ಬಾಡಿ ಕಲರ್ಡ್ಡ್ ಬಂಪರ್ಸ್ | Yes |
| ಬಾಡಿ ಕಿಟ್ | Yes |
| No | |
| Roof-Mounted Antenna | |
| Panoramic Sunroof | |
| Chrome Finish |
| ಫಾಲೋ ಮಿ ಹೋಂ ಹೆಡ್ಲ್ಯಾಂಪ್ಸ್ | Yes |
| ಹೆಡ್ಲೈಟ್ ಹೈಟ್ ಅಡ್ಜೆಸ್ಟರ್ | Yes |
| ಫಾಗ್ ಲೈಟ್ಸ್ | No |
| ಹೆಡ್ಲೈಟ್ಸ್ | LED |
| ಆ್ಯಂಬಿಯೆಂಟ್ ಇಂಟಿರಿಯರ್ ಲೈಟಿಂಗ್ | Multi-colour (64) |
| Yes | |
| LED | |
| Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, | |
| LED |
| ಟ್ರಿಪ್ ಮೀಟರ್ | 2 Trips Electronic |
| ಸರಾಸರಿ ವೇಗ | Yes |
| ಸಮಯ | Digital |
| ಡೋರ್ ಅಜರ್ ವಾರ್ನಿಂಗ್ | Yes |
| ಗೇರ್ ಇಂಡಿಕೇಟರ್ | No |
| ಟ್ಯಾಕೋಮೀಟರ್ | Digital |
| Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning | |
| Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness | |
| Yes |
| ಇಂಟ್ರಾಗ್ರೆಟೆಡ್ (ಡ್ಯಾಶ್ ನಲ್ಲಿ) ಮ್ಯೂಸಿಕ್ ಸಿಸ್ಟಂ | No |
| ಸ್ಮಾರ್ಟ್ ಕನೆಕ್ಟಿವಿಟಿ | Android Auto & Apple CarPlay |
| ಸಂಜ್ಞೆ ಮೂಲಕ ನಿಯಂತ್ರಣ | No |
| ಜಿಪಿಎಸ್ ನ್ಯಾವಿಗೇಷನ್ ಸಿಸ್ಟಂ | Yes |
| ಬ್ಲೂಟೂಥ್ ಹೊಂದಾಣಿಕೆ | Phone Calls & Audio Streaming |
| ಎಎಂ/ಎಫ್ಎಂ ರೇಡಿಯೋ | Yes |
| ವಾಯ್ಸ್ ಕಮಾಂಡ್ | Yes |
| ವೈರ್ಲೆಸ್ ಚಾರ್ಜರ್ | Yes |
| Yes | |
| No | |
| Yes | |
| 12.3" Touch-screen Display | |
| 17 Burmester with Dolby Atmos Speakers | |
| Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| 3 Years / Unlimited Kms |
| ಅಲೆಕ್ಸಾ ಹೊಂದಾಣಿಕೆ | No |
| No | |
| Yes | |
| No | |
| Yes |
| Yes | |
| Yes |


Click it and Unblock the Notifications